DEJTE MI VŠICHNI SVATÝ KLID, PROSÍM!!! PÍŠU! Aneb 8 tipů, jak efektivně vynaložit s časem při tvorbě textů
„Potřebuji, abys, prosím, zítra skočil na poštu. A vyměnil si mi už tu žárovku v autě? A kdy se stavíme za našima, dlouho jsme tam nebyli? Haloo!!! Posloucháš mně vůbec?“ Můj manžel to se mnou neměl, při psaní své diplomové práce, vůbec jednoduché.
Když už se rozhodl jít, při svém zaměstnání, studovat dálkově, slibovala jsem mu, že jej budu maximálně podporovat. No jo, ale když on pořád vypadal, jako by do toho monitoru chtěl vykoukat díru, a ne jako zapálený spisovatel, takže pro mě nebylo lehké na něj nemluvit. Často mi vůbec nedocházelo, jak urputně se teď soustředí, protože ho místo mě políbila diplomová múza.
Možná jste se v podobné roli, jako můj manžel, také ocitli nebo je vám podobná situace minimálně povědomá.
Pokud zrovna nepomáháte v domácnosti a jen sedíte před monitorem, může si vaše okolí myslet, že jen lenošíte a neděláte (podle nich) nic smysluplného.
Rodina, a obzvlášť maminky, případně manželky jsou na to expertky, nejraději by vás něčím zaměstnala.
Jenže ono to psaní nejde vždy stejnou rychlostí a někdy prostě potřebujete jen tak koukat do monitoru.
Možná vás to neustálé kontrolování, ze strany vaší rodiny, kolik jste toho za ten den stačili napsat a jak už jste daleko, a kdy budete mít čas, nebaví. Byli byste raději, kdybyste měli svatý klid, teplý oběd a pochopení celé rodiny.
Pokud bydlíte sami, patrně tyto chvíle zažíváte jen po telefonu, nebo patříte ke šťastlivcům, kteří nic podobného řešit nemusí. Nicméně i vy se můžete ocitnout v situaci, kdy na nikoho a na nic nemáte náladu.
Ano, máte právo všechny poslat k šípku. Teď je to váš čas! Vaše bakalářská nebo diplomová práce nepočká!
Je dobré si uvědomit, že rodina nebo přátelé to s vámi myslí dobře. Záleží jim na tom, aby vaše bakalářská nebo diplomová práce byla hotová. Jen v daný moment nevidí, že se vám třeba nedaří nebo nemáte náladu.
Já jsem také nejednou dostala od svého manžela místo odpovědi na své otázky jen zamručení „teď ne, teď se snažím něco vyřešit.”
Ujasněte si s těmi kolem vás, jak to teď máte. Prostě jim řekněte, že ne vždy budete na jejich požadavky a otázky reagovat. Teď je to pro vás důležité a potřebujete se věnovat sami sobě. Vždyť to psaní také jednou skončí a zase tady budete také pro ostatní.
Někdy se nedaří
Na druhou stranu, jsou nejen chvíle, ale i hodiny, ne-li dny, kdy vaše bakalářská práce nebo diplomka nepostupuje. Nevíte jak dál. Co kloudného napsat. Prostě se nedaří.
V takových chvílích je potřeba si dát pauzu. Koukáním na monitor svou práci nenapíšete. Jděte si ven provětrat hlavu a třeba vás to opět nastartuje.
Jednoduše zkuste dělat něco, co je jiné než sezení u počítače s hlavou v dlaních a nepříjemnými pocity. Něco, co vás rozptýlí a u čeho vypnete.
Není to koukání na televizi ani hraní počítačových her, tohle vaši mysl neosvěží, právě naopak.
Pamatuji si na spolubydlící, která se vždy, když nevěděla, co dál, šla sprchovat. Byly dny, kdy sprcha tekla snad dvacetkrát za den. Mělo to ale výsledek. Bakalářskou práci tehdy spolubydlící zdárně dopsala a obhájila.
Jak zařídit, abyste se dostali do pohody, když se blíží termín odevzdání nebo využili efektivně váš čas? Mám pro vás 8 tipů, jak na to:
8 tipů k akci i relaxaci, tak aby psaní bylo efektivní
1. ROZJEĎTE SVOU TVORBU NAPLNO
- Ponořte se do tématu a soustřeďte se jen na něj. Nehleďte na denní dobu a pište, kdy vám to nejvíc vyhovuje.
2. PIŠTE NEJPRVE O TOM, CO VÍTE
- Začínejte s pasážemi, se kterými si víte rady, ty složitější nechte na dobu, kdy jste patřičně „zahřátí“ a píše vám to.
3. DRŽTE NIT A ZŮSTAŇTE VE HŘE
- Když vás něco zaujme, držte se toho a zkuste to následovat. Možná vás to navede na jiné souvislosti nebo nové nápady.
4. NASTAVTE JINÝ POHLED
- Využívejte každé chvilky, kdy máte čas sami pro sebe a jen tak uvolněně „rozjímejte“. Nepřemýšlejte, co všechno ještě musíte stihnout napsat, a které pasáže vám chybí. Místo toho se pokuste podívat na vaši práci jinýma očima.
- Očima čtenáře, který hledá odpověď na problém, který vy v práci řešíte. Co by mu mohlo ještě pomoci? Jaké maličkosti byste mohli vyladit?
Dívejte se a svůj text očima čtenáře, který hledá odpověď na problém, který vy v práci řešíte. Co by mu mohlo ještě pomoci? Jaké maličkosti byste mohli vyladit?
- Pokud vás napadne skvělá myšlenka, hned si ji zapište, protože se může stát, že jak rychle přišla, tak rychle odejde.
5. ODPOČÍVEJTE DUŠEVNĚ
- Nechte relaxovat vaši mysl. Pravděpodobně nejlepší nápady budete mít, když vaše mysl nebude na práci zrovna “myslet“.
- Skvělé nápady přicházejí například ve sprše, při jízdě ve vlaku nebo prostě tam, kde na nic moc nemyslíte, a to proto, že jste v dané chvíli napojeni na jinou frekvenci/vlnu myšlenek (např. na vesmírnou energii nebo, chcete-li, na vyšší univerzální inteligenci).
- Nechte svou mysl otevřenou, bez soustředění na minulost nebo budoucnost.
6. NETLAČTE NA SEBE
- Efektivně vynaložený čas je umění. Ale ne vždy, když si naplánujete, že budete tvořit práci, budete mít tu správnou nit a múzu. Když to nejde, tak to nejde. Běžte se provětrat nebo se dobře najíst. Pustě si do sluchátek na plné pecky oblíbenou hudbu.
7. MYSLETE NA ÚSPĚŠNÉ ODEVZDÁNÍ
- Říkejte si, že práci stihnete dokončit, že bude stát za to! Nemusíte přesvědčovat sami sebe, že to dokážete, ale není nutné si nevěřit a kreslit černé scénáře.
- Zkuste se naladit na vlnu, že vše je možné a vy víte, že je, že vaši práci, prostě v pohodě odevzdáte a obhájíte.
8. SPORTUJTE
- Relaxujte sportem nebo jinou činností, která vás rozptýlí. Pohyb na čerstvém vzduchu prospěje nejen vašemu mozku, ale i tělu.
A jak to máte vy? Podělte se o tipy, jak si udělat čas jen pro sebe a jak jej efektivně využít.
S láskou Vaše Eva z GI.
Mentorka ve vzdělávání, obsahová korektorka, lektorka a tvůrčí koučka 🙂
Více než 10 let se věnuji práci s texty – odbornými, akademickými nebo inspirativně naučnými. Jsem také transformativní koučkou Psychology of Mind. Mým šestým smyslem je cit pro detail i nadhled zároveň. Díky mým zkušenostem pečlivě, ale empaticky provázím studenty na cestě za titulem, podporuji autory knih a e-booků a pomáhám všem, kteří v sobě chtějí objevit génia.
Napsala jsem pro vás oblíbenou knihu „Bakalářská a diplomová práce je hra“ a špetku koučinku zahrnula i do FREE AudioKnihy „Večera sudent, dnes génius“.
Kde beru odvahu vám radit zrovna já? Více zjistíte v mém příběhu.