Kdy vybírat téma závěrečné práce? Už je správný čas?
Vybíráte téma bakalářské práce v prvním ročníku nebo ještě otálíte? Měli byste kontaktovat vedoucího co nejdřív, nebo stačí mít jen téma zarezervováno a počkat, až se vedoucí ozve? Otázky zapeklité, pojďme se na ně spolu podívat.
Na našem blogu jsme pro vás již zpracovali příspěvek s názvem Jak si vybrat správné téma závěrečné práce? V tomto článku se budeme zabývat otázkou, která celému procesu výběru a psaní práce předchází. Klikli jste sem zřejmě proto, že vás zajímá, KDY je teda ten správný čas na výběr tématu práce.
Čím dříve, tím lépe. Tak tuhle ne moc originální, avšak pravdivou, větu jste už jistě někdy slyšeli. Pokud pedagogové na vaší škole vypisují témata sami, pak je důležité hlídat jejich profilové stránky a v případě vypsání několika témat okamžitě jednat. Pokud preferujete jistého vyučujícího, pak se za ním zastavte s nápadem či s prosbou, zdali by se s vámi o témata nepodělil. Požádejte ho také o rezervaci místa, nebo se zeptejte, zdali přišel čas, kdy si zadat práci. Každý pedagog má jistou kapacitu a pokud přijdete déle než vaši kolegové, je možné, že už vás bude muset odmítnout.
Pokud s tématem přicházíte sami, pak nezapomeňte na to, že závěrečná práce musí být podložena dostatečným množstvím zdrojů. Máte už téma práce v hlavě? Inspirovala vás napsaná seminární práce nebo jistá zkušenost? Nemusíte čekat na výzvy, práci si nechte zadat klidně hned a máte hned o starost méně. Před zadáním je vhodné provést alespoň částečnou rešerši. Pokud vás zajímá, co je to vlastně rešerše, pak klikněte sem.
Jak můžete postupovat?
1. Podívejte se na stránky vaší fakulty, případně vyhledejte informace přímo sdílené katedrou, které vám napoví, zdali už přišel čas na výběr tématu práce (například harmonogram pro studium).
Mnohdy je zvykem ohlásit svou závěrečnou práci zhruba tři až čtyři semestry před samotnou obhajobou.
2. Zastavte se na své studijní oddělení a poptejte se, jak je to s ohlašováním závěrečných prací a zjistěte, kdy si svou bakalářskou práci máte zapsat.
Včasný limit ohlášení práce stanovujeme zejména pro to, že se počítá s dostatkem času pro přípravu a studium odborné literatury, stejně tak pro přípravu a realizaci výzkumu.
3. Oslovte přímo vyučujícího, který vás zaujal nebo je vám blízká se jeho/její expertíza.
Mnohdy se stane, že s vámi vedoucí vymyslí/přetvoří téma, které má vypsáno nebo vás může odkázat na jiného svého kolegu/kolegyni.
V kterém ročníku hledat téma bakalářské práce?
Odpověď není jednoduchá, jelikož v českém prostředí existuje velké množství škol a každá má jiná pravidla, požadavky a nároky.
Obecně ale je fajn myslet na to, že studenti, kteří řeší biologická témata a potřebují k výzkumu dvě vegetační sezóny, jsou vedeni k tomu, aby jejich téma bylo zapsáno už v prvním ročníku.
Na druhou stranu stranu obory, které preferují krátké analýzy nezávislé na vnějším prostředí dovolují svým studentům téma práce evidovat až ve třetím ročníku.
Osobně doporučujeme již v prvním ročníku se začít rozkoukávat, jaké téma by vás zajímalo. Zjistit si nabídku témat (jestli existuje), seznámit se s vyučujícími (sem tam zajít i na nějaký zajímavý nepovinný seminář či přednášku, ptát se starších spolužáků, stáhnout si závěrečné práce jiných studentů).
V druhém ročníku (jestli není uvedeno jinak) pak začít s konkrétní specifikací tématu, shromažďováním zdrojů apod. Vše krok za krokem. A hlavně bez stresu.
Co nedoporučujeme?
– Čekejte se zvoleným tématem, až se ozve vedoucí. Ozvěte se mu raději sami.
– Nechejte si výběr tématu bakalářské práce na poslední chvíli. Pokud ovšem nejste milovníky stresu a nevyspání.
– Inspirujte se otálením u spolužáků. Mohou to mít dávno předjednané, jen se tím nechlubí.
Nevíte si rady s plánováním psaní práce, nebo máte obavy ze psaní tak rozsáhlého textu? Nebojte se, uvidíte, že výzvu v podobě závěrečné práce se vám nakonec podaří zdolat.
Chápeme vás a jsme s vámi. Proto také byla vytvořena příručka pro psaní závěrečné práce s názvem Bakalářská a diplomová práce je hra, která vás v pozitivním duchu povede (nejen) psaním krok za krokem. Potřebujete jinou pomoc nebo osobní podporu? Pak využijte služeb mentoringu se zkušenou mentorkou, která studentům rozumí.
S láskou Vaše Eva z GI a spoluautorka textu Kamila Spoustová
Mentorka ve vzdělávání, obsahová korektorka, lektorka a tvůrčí koučka 🙂
Více než 10 let se věnuji práci s texty – odbornými, akademickými nebo inspirativně naučnými. Jsem také transformativní koučkou Psychology of Mind. Mým šestým smyslem je cit pro detail i nadhled zároveň. Díky mým zkušenostem pečlivě, ale empaticky provázím studenty na cestě za titulem, podporuji autory knih a e-booků a pomáhám všem, kteří v sobě chtějí objevit génia.
Napsala jsem pro vás oblíbenou knihu „Bakalářská a diplomová práce je hra“ a špetku koučinku zahrnula i do FREE AudioKnihy „Večera sudent, dnes génius“.
Kde beru odvahu vám radit zrovna já? Více zjistíte v mém příběhu.